التخطي إلى المحتوى
اخفاء الاعلان
Hide Ads

מה גרם לממשלה לכפות שורת מגבלות לבלימת התחלואה בקורונה:

מה קורה בישראל שוב? האם הנגיף החדש מפיץ שוב קורונה בקרב האזרחים? מה גרם לממשלה לקבל החלטה לסגור שוב לאחר שהאיסור הוסר לחלוטין והחיים כמעט חזרו לקדמותם בימים האחרונים, אך הגיעה החלטה לסגור לחלוטין את האולמות, המסעדות, מרכזי הספורט ומועדוני

הבריאות וכל מה שקשור לאיסוף אנשים רבים במקום אחד, אך ישנן כמה הצהרות שהנגיף הפך מסוגל להתפשט בכמות גדולה ובמהירות סופר יותר ממה שלפניכם. פרטים מדויקים יותר על החדשות באתר שלנו. אתר זה, הוצאת אל-יקין. ציטטנו גם לכם כמה מקורות, הפרטים המדויקים ביותר.

הממשלה החליטה על סגירה של אולמות אירועים ותרבות, מועדונים וחדרי כושר • עוד הוחלט הגבלת מספר המבלים במסעדות ומספר המתפללים בבתי התפילה הוגבל ל-19 • עדיין לא ברור מתי ההחלטות ייכנסו לתוקף כיוון שהן כפופות לאישור ועדת הקורונה וגורמים נוספים • נתניהו הזהיר בישיבה: “אנחנו כפסע מסגר מלא”

שורת מגבלות לבלימת התחלואה בקורונה: הממשלה אישרה היום (שני) בישיבה מכרעת הגבלות חדשות על הציבור – זאת לאחר קרב דרמטי שהתחולל בין השרים. משרד הבריאות הציג שורה של דרישות לצמצום התקהלויות והתכנסויות במרחב הציבורי – ולסגירה של ענפים ופעילויות רבות שכבר נפתחו. עדיין לא ברור מתי בדיוק ייכנסו ההחלטות לתוקף, כיוון שהן כפופות לאישור ועדת הקורונה וגורמים נוספים.

בשתי סוגיות עדיין לא התקבלו החלטות סופיות:

• נסיעה באוטובוסים – יתקיים דיון מחודש ובו ישקלו לאשר נסיעות של יותר מ-20 איש בעקבות הסתייגות השרה
• סגירת קייטנות מכיתה ה’ ומעלה – תיערך בחינה מחודשת של הסוגיה וייתכן שיהיה מעבר לקפסולות

הישיבה נפתחה בסקירה של ראש המל”ל, מאיר בן שבת, בה הוא הציג את קצב ההדבקה וציין כי צריך לבצע עצירה משמעותית ומיידית. לדבריו, איחור בבלימת ההתפשטות יביא לעלייה במספר החולים הקשים. הוא הדגיש שחלון הזמן לשינוי קצר ושאסור לשחק איתו כיוון שהדיון הבא יכול להיות על סגר מוחלט. עוד הוסיף בן שבת כי אם לא יתקבלו החלטות היום – בשבוע הבא יהיה דיון על סגר.

“המגפה מתפשטת, זה ברור כשמש ואנחנו כפסע מסגר מלא”, אמר ראש הממשלה נתניהו בישיבה, “היא עולה בעלייה תלולה מדי יום, היא סוחבת איתה, בניגוד למה שנאמר לנו, שובל של חולים קשים. היום יש כ-90 חולים קשים, וזה מכפיל את עצמו כל ארבעה ימים. אם לא נפעל עכשיו – אנחנו נקבל מאות, ואולי למעלה מ-1000 חולים קשים בשבועות הקרובים, דבר שישתק את המערכות שלנו. לכן אנחנו נדרשים לצעדים מידיים שימנעו מאיתנו את הצורך לעשות צעדים הרבה יותר קיצוניים בהמשך”.

“ההתמקדות שלנו היא בעיקר בהגבלות בהתקהלות במרחבים סגורים”, הדגיש נתניהו, “אנחנו חייבים כרגע לעשות פעולות מצומצמות עם הפגיעה הכלכלית המינימלית ביותר שאפשר, כדי להימנע מאותם צעדים קיצוניים שישתקו את הכלכלה. לכן, עלינו לעשות מעשה”.

“אני מציין שבנפרד אנחנו נעבוד ונביא בקרוב מאוד חבילת קורונה כלכלית, כדי לעזור לכל מי שנפגע גם מהצעדים האלה שאנחנו עושים היום, וגם מדברים אחרים. לעזור לעסקים, לעזור לעצמאיים, לעזור לעובדים.  אלה שני צעדים שאנחנו צריכים לעשות, צעדי שמירה על הבריאות ומניעת סכנה לחיים, וצעדי עזרה לכלכלה. אני מבקש את הסיוע של השרים, ואני מבקש להעביר החלטות כבר בישיבה הזאת”.

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון גנץ אמר בישיבה: “צריך לנקוט כעת בצעדים דרסטיים כדי להימנע מצעדים דרסטיים יותר בהמשך” והדגיש שהתנאי לכך הוא “שיפוי כלכלי מהיר ואפקטיבי לצד הצעדים”.

שר הרווחה איציק שמולי נאבק על מנת שבכל החלטה של סגירה/צמצום של ענף יוחלט גם על מתווה פיצוי. דרישתו התקבלה ותוך 48 שעות הממשלה תודיע על האופן בו תפצה את הענפים שנפגעו כתוצאה מההנחיות החדשות.

“אם סוגרים אז מפצים”, אמר בישיבה. “חלק מהציבור ממילא נמצא באובדן אמון. לכל החלטה שתתקבל כאן לסגור או לצמצם ענפים חייבים להצמיד מתווה ברור של פיצוי, אחרת פוטנציאל הנפץ הציבורי- הוא בשמיים, ובצדק”.

הישיבה המתוחה: השרים התעמתו, ראש המל”ל הזהיר מקריסה

במהלך ישיבת הממשלה המתוחה, פרץ עימות בין השרים שדרשו להצביע על כל אחד מסעיפי ההגבלות בנפרד, אלא ששר הבריאות אדלשטיין התנגד ודרש שיצביעו על כל ההגבלות כמקשה אחת. “אני לא שלם עם הצעדים החדשים לחלוטין אבל אני נאלץ לראות את התמונה הכוללת”, אמר אדלשטיין בישיבה. “אם לא נראה את התמונה הכוללת – נצטרך בשבוע הבא להתקדם לסגר”. לאחר מכן נזף בחבריו השרים: “אתם צריכים להתנהג בבגרות ולא כמו אופוזיציה”.

בישיבה עלתה סוגיית סגירת בתי הכנסת. משרד הבריאות דרש לסגור אותם לגמרי, אך בעקבות לחץ של השר דרעי, ההמלצה שהוגשה היא להותירם פתוחים ולאפשר תפילות של עד 19 איש. קודם להחלטה, התנהל ויכוח סוער בין שטייניץ ושרים נוספים לשר ליצמן. שטייניץ ואחרים דרשו לסגור לגמרי בתי כנסת כי מדובר במקור תחלואה. ליצמן אמר בתגובה לדרישה: “תעזבו את בתי הכנסת”.

“קיימת סכנה ממשית לקריסת מערכת האשפוז אם לא ננקוט בצעדים שלפנינו”, הזהיר ראש המל”ל, מאיר בן שבת בישיבה. “הגיע הזמן למעשים. אי אפשר שכל שר יראה רק את השיקול שלו”.

אושר סופית: הקנס על אי עטיית מסכות יעלה ל-500 שקלים

אחרי שהובאה ההצעה להעלות את סכום הקנס על אי עטיית מסכות במרחב הציבורי מ-200 ל-500 שקלים, ועדת חוקה של הכנסת אישרה זאת באופן סופי. עם זאת, שוטרים יתקבשו להזהיר את הציבור לפני שהם מחלקים דוח בגין הפרת ההנחייה.

נתניהו ואדלשטיין החליטו: ימונה “מפקד קורונה”

בעקבות התרחבות היקף התחלואה, ראש הממשלה ושר הבריאות החליטו להקים מחדש את מרכז השליטה שפעל בגל הראשון, ולמנות “מפקד קורונה”, פרוייקטור מיוחד. הוא יהיה אחראי על מערך הבדיקות ועל מערך החקירות האפידימיולוגיות. בכך, הגורם שימונה יקבל חלק מסמכויותיה של פרופ’ סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ברקע הביקורת שנמתחה עליה.

אתמול אושר בוועדת הקורונה של הכנסת צמצום מספר המשתתפים באירועי שמחות ל-50 איש בלבד. יו”ר הוועדה, ח”כ יפעת שאשא ביטון, דרשה ממשרד האוצר למסור לוועדה ביום רביעי הקרוב את מתווה הסיוע לבעלי האולמות.

المصدر: Mako

التعليقات

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *